Jaki aparat w góry?

Wszystko o realizacji filmów i robieniu zdjęć górskich: sprzęt, montaż filmów, obróbka zdjęć,
filmowanie i fotografia w warunkach ekstremalnych.

Moderatorzy: Sebastian Chrząszcz, Tomek Mazur

Jaki aparat w góry?

Postprzez Kamil Bojek » Wt lis 16, 2010 5:31 pm

Jak w temacie.

Niestety (naszczęście) wybór jest spory, ale na co się zdecydować? Co brać pod uwagę? jakie modele polecacie?

Pozdr.
K.
In climbing you are always faced with new problems in which you must perform using intuitive movements, and then later analyze them to figure out why they work, and then learn from them.
Kamil Bojek

Re: Jaki aparat w góry?

Postprzez Bartek Latasiewicz » Cz lis 18, 2010 11:53 am

witam
sprawa nie jest prosta , można by podejść do tematu w ten sposób:
- Jeśli zrobione zdjęcia będę oglądane tylko na ekranie monitora, czasem zrobisz małą odbitkę/wydruk, nie chcesz za dużo nosić w plecaku,celem są głównie krajobrazy, czasem ludzi, nie chcesz wgłębiać się w tajniki fotografii =wybierz aparat prosty typu "pstrykacz " z dużym czytelnym wyświetlaczem i najlepiej chodź troszkę uszczelniony na warunki atmosferyczne (godne polecenia są firmy olympus,canon, sony)konkretny model zależny jest od portfela. czym lepsza matryca, więcej pikseli, lepszy zoom i obiektyw tym cena rośnie.

-Jesli zależny Ci na jakości zdjęć, tematem będą krajobrazy, ale i ludzie , imprezy,i trudne warunki oświetleniowe (imprezy przy ognisku, ciemne schroniska, wschody słońca, itp...) chcesz mieć w przyszłości możliwość dokupienia innych obiektywów lub lampy błyskowej, waga sprzętu nie jest taka ważna, zamierzasz poszerzać wiedzę w fotografii to zdecydowanie lepiej jest zainwestować w lustrzankę cyfrową (canon, nikon, sony)
Bartek Latasiewicz

Postprzez klaxon » Śr gru 08, 2010 8:02 am

Bartek udzielił bardzo wyczerpującej odpowiedzi odnośnie wyboru aparatu fotograficznego ja dodałbym tylko , żebyś nie kupował aparatów z tej najniższej półki bo nie warto , lepiej dołożyć 100zł i cieszyć się z jakości zdjęc i sprzętu niż później pluć sobie w brodę .
klaxon

Postprzez Kamil Bojek » So sty 22, 2011 6:10 pm

Czy macie jakieś konkretne modele nad którymi warto się zastanowić? Wybór jest przerażający!
In climbing you are always faced with new problems in which you must perform using intuitive movements, and then later analyze them to figure out why they work, and then learn from them.
Kamil Bojek

Postprzez friko » N sty 23, 2011 1:44 pm

jeśli nie lustrzanka to polecam canony ze stabilizacją obrazu (IS), jakiś z modeli SX, najlepsza jakość w/g mnie w porównaniu z konkurencją w podobnej cenie, ale nic nie zastąpi lustra choćby tańszego, ale tego w kieszeń się nie włoży, ja śmigam z kompaktem w kieszeni ( w trudnych warunkach się przydaje) i z lustrem plecaku lub na ramieniu...
friko

Postprzez Kamil Bojek » Pn sty 24, 2011 9:23 am

A czy możesz podać konkretne modele które trzymasz w plecaku i w kieszeni? Wiesz, wchodzę do sklepu, a tam setki aparatów i każdy najlepszy (w opinii sprzedawcy)...
Kamil Bojek

Postprzez friko » Pt lut 04, 2011 7:38 pm

ale to modele już nie produkowane, canon a570is i sony alpha230 (+dwa obiektywy), ten pierwszy do kieszeni, a drugi to już się raczej nie zmieści, są nowe modele tychże oczywiście, no i wielu woli lustrzanki canona i nikona niż sony (ale te są tańsze), a jeśli chodzi o mały podręczny aparat na ogół najlepiej oceniane są canony ze stabilizacją obrazu(is), bardzo dobre opinie miał canon sx20is, duży zoom, bardzo dobra jakość, ale ten już jest nieco większy od mojego, to na prawdę temat rzeka, bo lustrzanki znowu potrzebują fajnego obiektywu, może to być koszt porównywalny z całym aparatem, ale są tanie standardowe obiektywy, itd. itd. ...
ps trzeba zdecydować się czy dobry kompakt z dużym zoomem czy lustrzanka?
friko

Postprzez Andrzej Mirek » Pn lut 21, 2011 6:14 pm

Ostrzegam przed Canonami z serii sx, zacierają się w nich obiektywy, a naprawa jest nieopłacalna;-(
Mi w ramach gwarancji wymieniono aparat na nowy, a ten zepsuł się drugi raz już po gwarancji.
Używanie aparatu przez 18 miesięcy kosztowało mnie 1300 zł, trochę drogo.
Żeby nie było to identyczną sytuację miał znajomy, a potem poczytałem na forum, że to się często zdarza.
Kompromitacja firmy Canon.
Andrzej Mirek

Postprzez turystaGórski » Cz mar 03, 2011 10:26 pm

Witam,

Co sądzicie o aparatach SONY nex3 / nex5? W internecie opinie są różnorodne, jednak możliwości tych aparatów wydają się naprawdę spore.
Obecnie w góry zabieram Panasonic Lumix DMC-TZ7, ale szukam czegoś bardziej ambitnego i niezbyt dużego :)

Dziękuję za opinie.
turystaGórski

Postprzez Tomek Mazur » Wt mar 15, 2011 3:09 pm

Dla mnie "wyrocznią" jest serwis dpreview.com - w zakresie aparatów które używałem, jak dotychczas mam podobne spostrzeżenia jak redaktorzy w/w strony.

W wypadku Sony NEX-3 opinia jest taka: http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5nex3/page17.asp - aczkolwiek zaznaczam, że wspomnianego aparatu osobiście nawet w ręku nie miałem :(
Tomek Mazur

Postprzez kokos » Śr sie 31, 2011 9:11 am

Osobiście również nie trzymałem tego aparatu w ręku , jednak słyszałem o nim dobre opinie , mowa o nex-3 .
kokos

Postprzez Damian » Śr sie 31, 2011 10:07 am

Witam, szukam również aparatu w góry / skały.

Generalnie mały, lekki kompakt w przystępnej cenie.

Z góry dzięki za odpowiedzi

Damian Granowski
Pozdrawiam
Damian Granowski
Damian

Postprzez Dobosz65 » Pt lis 25, 2011 3:35 pm

Damianie, możesz sobie zajrzeć do sklepu na dział aparaty kompaktowe – po lewo masz szczegółowe wyszukiwanie. Jak już znajdziesz aparat o poszukiwanych parametrach, polecam sprawdzenie jego opinii na opineo, ceneo czy nokaucie. Tak będzie chyba szybciej, niż oczekiwać szczegółowej odpowiedzi na forum.
Dobosz65

Postprzez Damian » So lis 26, 2011 8:35 am

Ok, dzięki wielkie :)
Pozdrawiam
Damian Granowski
Damian

Postprzez MORF » Pt sty 06, 2012 10:09 am

Witam, polecam mały zaawansowany kompakt. W góry zabierałem duże lustrzanki i jednak nie ma jak mały, poręczny aparat który szybko wyciągamy, strzelamy i chowamy go spowrotem.
MORF

Postprzez cybula » Pt sty 06, 2012 11:56 am

Jak masz do wydania okolo 1500zl to tylko GoPro!!! nikt na swiecie jeszcze nie wymyslil czegos z tak dobra jakoscia/cena/wytrzymaloscia/wielkoscia i ... w ogole mistrzostwo swiata ;d
cybula

Postprzez Lesser » Wt sty 10, 2012 2:41 pm

Ostatnio zakupiłem Samsunga EX1. Najmniejszy może nie jest, ale ma parę zalet, które rekompensują dość sporą jak na kompakt wielkość.
Po pierwsze pełny manual i możliwość zapisywania RAWów. Po drugie świetna optyka: 24-72 mm z światłem 1.8 na szerokim końcu ! Trochę brakuje dłuższej ogniskowej, ale ja akurat jestem przyzwyczajony, bo nie dorobiłem się jeszcze żadnego własnego tele. Do tego uchylny ekranik - bardzo przydatny do słitaśnych fotek ;) Jakość zdjęć bardziej niż zadowalająca. Widziałem kilkukrotnie okładki Gór z gorszymi jakościowo zdjęciami niż najgorsze jakie udało mi się jak dotąd zrobić EX1. Szumi, ale całkowicie akceptowalnie. Minusem jest niewątpliwie prądożerność. Niestety duży ekran ciągnie dużo z baterii, ale cały dzień robienia zdjęć przetrwa. Ciężko ocenić jak z wytrzymałością, ale nie powinno być dramatu. W razie czego nie kosztuje aż tak dużo.
Lesser

Postprzez Łukasz » Śr sty 11, 2012 12:03 pm

Też się przymierzałem do tego Samsunga, ale ostatecznie nie wygospodarowałem kasy. Nadal jest to jednak mój typ dlatego mam parę pytań.
1. przy jakim iso robiłeś zdjęcia, jakie jest jeszcze akceptowalne jeśli chodzi o zaszumienie?
2. czy tryb priorytetu przysłony jest łatwy w użyciu - tzn. czy jest specjalne pokrętło jak w lustrzance do łatwego i szybkiego ustawienia przysłony? To jest dla mnie mankament innych aparatów, które też mają teoretycznie możliwość ustawień manualnych, ale obsługa pozostawia wiele do życzenia - przegryzanie się przez menu lub kilka przycisków zamiast jednego pokrętła.
3. czy przy przysłonie 1.8 zdjęcia mają akceptowalną ostrość - wiadomo, że nie będzie jak z lustrzanki, ale czy nie ma totalnego mydła?
4. może byś wrzucił jakieś przykładowe zdjęcia z gór do efekty?

pozdrawiam
ł.
Łukasz

Postprzez Lesser » Pt sty 13, 2012 2:20 pm

1. ISO 800 jest jak najbardziej akceptowalne, choć już przy 400 zaczyna wychodzić szum. Raczej nie spodziewasz się tego, że z takiego aparatu będziesz mógł drukować wielkie formaty. ISO 1600 przy wakacyjnych fotkach daje radę.
2. W EX1 masz dwa pokrętła. Od czasu jest z przodu i obsługuje je się bardzo wygodnie. To od przysłony jest z tyłu pod kciukiem (choć wg mnie jest trochę za nisko) i kręci nim się "po okręgu" (podobnie jest chyba w canonach), co również nie sprawia żadnych problemów. Generalnie przyciskologia jest całkiem przyjazna i możliwe zbliżona do dużych aparatów.
3. na 1.8 jak najbardziej jest ok. Na pewno wypada lepiej niż obiektywy tzw. "kitowe" czy nikonowskie 18-105.
4. Z gór nie mam. Mam z wczasów :) Generalnie zabranie tego maleństwa było dla mnie miłą odmianą od noszenia ciężkiego wora.

Tutaj masz zdjęcie, co prawda nie gór, a klawiatury, zrobione na f/1.8, 1/250 i ISO 3200. Ostrzone na literkę "M". Chyba daje radę, czyż nie ?
http://www.sendspace.com/file/nofpvo
Lesser

Postprzez Łukasz » Śr sty 18, 2012 8:13 am

No wygląda to całkiem nieźle ;-)
Wygląda na to, że to bardzo udana konstrukcja.

pzdr
Łukasz

Następna strona

Powrót do Foto/video górskie