pierwszy plan

Wszystko o realizacji filmów i robieniu zdjęć górskich: sprzęt, montaż filmów, obróbka zdjęć,
filmowanie i fotografia w warunkach ekstremalnych.

Moderatorzy: Sebastian Chrząszcz, Tomek Mazur

pierwszy plan

Postprzez Andrzej Mirek » Śr lis 03, 2010 10:04 am

Bardzo podobają mi się zdjęcia z wyeksponowanym na pierwszym planie elementem, a w przypadku wspinania najczęściej jest to ręka wspinacza, przy czym drugi plan pozostaje ostry.
Wiem że można ten efekt osiągnąć obiektywem szerokokątnym bo ma dużą głębię ostrości.
Czy są inne patenty na ten efekt i o jakiej ogniskowej mowa w przypadku lustrzanki?
Mam nadzieję że jasno zadałem pytanie, jeśli nie to doprecyzuję ;)
Andrzej Mirek

Re: pierwszy plan

Postprzez Tomek Mazur » Śr lis 10, 2010 9:25 pm

Andrzej Mirek napisał(a):Bardzo podobają mi się zdjęcia z wyeksponowanym na pierwszym planie elementem, a w przypadku wspinania najczęściej jest to ręka wspinacza, przy czym drugi plan pozostaje ostry.
Wiem że można ten efekt osiągnąć obiektywem szerokokątnym bo ma dużą głębię ostrości.
Czy są inne patenty na ten efekt i o jakiej ogniskowej mowa w przypadku lustrzanki?

Zagadnienie o które pytasz jest związane z parametrem zwanym właśnie głębią ostrości, która zależna bezpośrednio od takich czynników jak:
- przysłona – im mniejszy otwór względny jest nastawiony (czyli: im wyższa liczba przysłony, np. 16 lub 22), tym większa głębia;
- odległość na jaką ustawiona jest ostrość obiektywu (odległość między przedmiotem a aparatem) - im odległość ta jest mniejsza, tym głębia ostrości również;
- ogniskowa obiektywu - tu słusznie zauwazyłeś, że im ogniskowa jest mniejsza, tym większa jest głębia.

Pośrednio na zakres głębi ostrości wpływa także wielkość sensora, bądź filmu.

Zależność pomiędzy tymi czynnikami można zapisać według wzoru matematcznego, niemniej jednak pozwolę sobie oszczędzić Ci tego, polecając stronę: http://www.dofmaster.com/dofjs.html - gdzie można łatwo i przyjemnie obliczyć wszelkie odległości.

Z praktycznego punktu widzenia najdogodniejsze jest znalezienie tzw. odległości hiperfokalnej, czyli odległości od aparatu na którą trzeba ustawić ostrość by uzyskać jak największą przestrzeń głębi ostrości, w której obiekty wydają się być ostre. Inaczej mówiąc jest to najmniejsza odległość na którą trzeba ostrzyć, aby tło było również ostre. Mniej więcej głębia ta zaczyna się w połowie odległości między aparatem, a odległością hiperfokalną i kończy się w nieskończoności. A zatem wszystkie obiekty umiejscowione pośrodku będą ostre.

Obliczyć odległość hiperfokalną można mniej więcej za pomocą wzoru: ogniskowa obiektywu w milimetrach do kwadratu, dzielona przez iloraz przysłony (tylko liczba np.16 etc.) i krążka rozmycia (w mm). Wynik otrzymuje się oczywiście w milimetrach.

Żeby nie gmatwać za bardzo sprawy podam jeszcze tylko kilka wymiarów krążka rozmycia, gdzie przy wielkości matrycy/filmu: 13.5 mm × 18 mm (niektóre matryce cyfrowe) = 0.015 mm; 15.0 mm × 22.5 mm (format APS-C) = 0.018 mm; 24 mm × 36 mm (tradycyjny film) = 0.029 mm;

Warto też zwrócić uwagę na posiadaną przez niektóre lustrzanki funkcję "podglądu głębi ostrości" - dzięki której można przed zrobieniem zdjęcia podglądnąć co będzie ostre na zdjęciu.
Tomek Mazur

Postprzez Adam » Śr sty 19, 2011 9:16 pm

Z tego co mi się wydaje a wręcz znam z doświadczenia większość szerokich kątów od 10-20mm ma bardzo dużą głębię ostrości co powoduje, że trudno uzyskać rozmazane tło z pierwszym planem ostrym. DO takich zdjęć aby efekt był najlepszy powinno się używać albo długich ogniskowych albo bardzo jasnych szerokich kątów
Adam

Postprzez Lesser » Wt sty 25, 2011 11:26 am

Przysłona f4, a taką ma większość bardzo szerokich obiektywów, zdecydowanie wystarczy żeby uzyskać "rozmyte tło". Nigdy nie będzie to tak ładnie wyizolowany obiekt jak przy teleobiektywach, ale efekt chyba cię zadowoli :)
Najlepiej posłużyć się przykładem:

Obrazek

Nikon D50
Tokina 12-24
Ogniskowa 12mm
Przysłona f4
Czas 1/250

Generalnie głębia ostrości, czyli to co jest na zdjęciu ostre, zmniejsza się wraz ze wzrostem ogniskowej. Przy obiektywach ultraszerokokątnych przy przysłonie f4 będzie ona dużo większa (więcej będzie ostre) niż przy teleobiektywach też na f4.

Wojtek jeszcze miał bym taką osobistą uwagę do ciebie. Zostaw na trochę fish'a w domciu, bo już zaczyna się nudzić ta maniera :)
Ostatnio edytowano Śr sty 26, 2011 8:42 am przez Lesser, łącznie edytowano 1 raz
Lesser

Postprzez Wojtek Kozakiewicz » Śr sty 26, 2011 8:01 am

to zdjęcie zrobiłeś pełną klatką? sam mam (ups, miałem) 12-24 f4 i ani nie byłem w stanie uzyskać takiej szerokości ani takiej głębi.

a rybę zostawiłem ostatnio w domu jak byłem w warzywniaku, myślisz że to wystarczy...? ;) pozdrawiam Pana
vacaspurpuras
Wojtek Kozakiewicz

Postprzez Lesser » Śr sty 26, 2011 8:47 am

Wojtek Kozakiewicz napisał(a):to zdjęcie zrobiłeś pełną klatką? sam mam (ups, miałem) 12-24 f4 i ani nie byłem w stanie uzyskać takiej szerokości ani takiej głębi.

To nie była pełna klatka, to musiał być w takim razie mój wybitny talent ;)

Wojtek Kozakiewicz napisał(a):a rybę zostawiłem ostatnio w domu jak byłem w warzywniaku, myślisz że to wystarczy...? ;)

Lepiej by było gdybyś zostawił ją w warzywniaku. Choć może bardziej w rybnym, zawsze miłe towarzystwo wśród kuzynów.

Wojtek Kozakiewicz napisał(a):pozdrawiam Pana

Jestem stary, ale bez przesady. Nie obrażę się za brak "Pana" ;)
Pozdro
Lesser

Postprzez Tomek Mazur » Śr sty 26, 2011 2:21 pm

Z ciekawości zapytam, na ile kontrolujecie efekt? I czy wychodzi zgodnie z założeniem? Znaczy się, czy planujecie, że ręka będzie ostra, a reszta ma być rozmazana?
Tomek Mazur

Postprzez Sebastian Płocharski » Śr sty 26, 2011 7:59 pm

A mi się rybie cycki Wojtka bardzo widzą, zawsze brakowało mi eksponowania tej perspektywy w naszej dyscyplinie i myślę, że Kozak jako nieliczny potrafi z tego obiektywu sensownie korzystać. Oczywiście nadużywanie, jak wszystkiego zresztą nie jest zdrowe, ale Wojtas ma swój własny styl i dlatego mam do niego wielki szacun... a lubię rybkę szczególnie po grecku...
ninja attack! indżoj...
Sebastian Płocharski

Postprzez Lesser » Śr sty 26, 2011 10:35 pm

Tomek Mazur napisał(a):Z ciekawości zapytam, na ile kontrolujecie efekt? I czy wychodzi zgodnie z założeniem? Znaczy się, czy planujecie, że ręka będzie ostra, a reszta ma być rozmazana?

To podpucha, czy pytanie na serio ? :P
Przysłona obiektywu jest domykana w momencie robienia zdjęcia. Przez resztę czasu pozostaje w pełni otwarta, więc w wizjerze mamy obraz na najniższej przysłonie, czyli najbardziej "rozmazany". Ustawiając większą przysłonę, a co za tym idzie większą głębię ostrości (więcej będzie "nierozmazane") żeby sprawdzić jak to wpłynie na owe "rozmazanie" możemy posłużyć się trzema metodami:
1. Zrobić zdjęcie i zobaczyć co wyszło na podglądzie (no chyba, że mamy kliszaka, nie mylić z "Kaszlakiem").
2. Użyć podglądu głębi ostrości (o ile aparat ma taką możliwość), obraz w wizjerze nieco nam się przyciemni, ale będzie pokazywał głębię jaka będzie po naciśnięciu spustu migawki.
3. Posłużyć się doświadczeniem, bądź kalkulatorem (można znaleźć takie w necie), bo wartości te są stałe dla danej ogniskowej i przysłony.
W przypadku powyższego zdjęcia przy przysłonie f5,6 twarz Kuby była by już jako tako ostra, a przy f8 można by już powoli podziwiać tatuaż Pcheły stojącego na ziemi. Gdyby to była długa ogniskowa, np. 200mm to przy przysłonie f8 buty wspinacza mogły by się już niezałapać na bycie ostrymi (przy założeniu, że ostrzymy na palce).
Generalnie jakiejś strasznej filozofii to tutaj nie ma. To są podstawy optyki i fotografii :)
Ostatnio edytowano Śr sty 26, 2011 11:04 pm przez Lesser, łącznie edytowano 2 razy
Lesser

Postprzez Lesser » Śr sty 26, 2011 10:37 pm

Co do rybci to używam bardzo często, a to z racji tego, że nie trzeba się przykładać do kadrowania. Wali się "na pałę", a później ładnie przycina na kompie ;)
Lesser

Postprzez Tomek Mazur » Cz sty 27, 2011 11:00 pm

Lesser napisał(a):To podpucha, czy pytanie na serio ? :P

Zaraz, zaraz - nie chodziło mi o techniczne sprawy jak to wygląda etc., a o to czy idąc robić zdjęcia planujesz zrobić właśnie takie jak załączyłeś kilka postów wyżej, czy raczej wcześniej :)
Tomek Mazur

Postprzez Lesser » So sty 29, 2011 7:11 pm

Zaszło więc nieporozumienie :)
Ciężko tu mówić o jakiejś przypadkowości, ale też i o planowaniu. Nie jestem PRO i zdjecia robię z przypadku, więc trzeba się dostosować do tego co się ma :)
Co do powyższego zdjęcia, to dzisiaj zrobił bym je raczej na f5. Choć tak jak jest też jest dobrze ;)
Lesser

Postprzez Andrzej Mirek » Pn lut 21, 2011 6:28 pm

Tiaaaa...inwestowanie w obiektyw tylko po to żeby zrobić fajne zdjęcie koledze to nie dla mnie Panowie profesjonaliści,
ale pomyślę o pogrywaniu przesłoną, oczywiście jeśli będzie się dało. To cenna rada.
Ja jestem fanem aparacików hybrydowych i wyczaiłem, że dobry efekt daje tryb makro.
Ciekaw jestem ile z tego typu zdjęć to pozowanki bo z marszu taki efekt uzyskać musi być trudno?
Andrzej Mirek

Postprzez rajkowski » Pn sie 26, 2013 10:45 pm

wasaty_pan napisał(a):Ale za to przykładowe zdjęcie jest genialne.
Nie ma co! Bez dyskusji - robi wrażenie, [/url]

Gdyby tak jeszcze wyciąć tych ludzi na dole, i zrobić tam przepaść, to byłoby coś :)
rajkowski

Postprzez chrisjacob » Pt maja 22, 2015 10:31 am

Hey lesser I think that is one heck of a shot. You just got it man. I need to know about how to set this same setting in my canon 550 D. I tried everything, but there is always something, that does not seem right in my picture. Please help me.

------------------------------
CHRIS JACOB
cheap cable
-----------------------------
chrisjacob

Powrót do Foto/video górskie