Wołowiec Tatry Zachodnie zimą

Wszystko o Tatrach – turystycznie i wspinaczkowo.

Moderatorzy: Agnieszka Szymaszek, Leszek Jaćkiewicz, Maciek Ciesielski

Wołowiec Tatry Zachodnie zimą

Postprzez artart » Pt mar 15, 2013 11:59 pm

Witajcie. Moje pytanie dotyczy zimowego wejścia na Wołowiec w Tatrach Zachodnich.
Czy uważacie za bezpieczne, w aspekcie zagrożenia lawinowego, wchodzenie zielonym szlakiem z Wyżniej Doliny Chochołowskiej (chodzi mi szczególnie o ostatni stromy odcinek przed wyjściem na grań pomiędzy Rakoniem, a Wołowcem)? Druga kwestia, czy bezpieczne jest wejście na szczyt ścianą, na lewo od zielonego szlaku (ścina północno - zachodnia) między zielonym szlakiem, a skalną granią, tzw. Skrzynia, oddzielającą od Dziurawych Grządek/Szerokiego Piargu? Na mapach te miejsca, o które pytam nie są oznaczone jako zagrożone lawinami, ale kiedy podchodziliśmy i schodziliśmy z kolegą zielonym szlakiem w tym roku na początku marca, przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego, mięliśmy duże wątpliwości. Z map wynika, że lawiny schodzą tylko przez Dziurawe Grządki, na Szeroki Piarg. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Załączam link do mapki i zdjęcia, które obrazują wyżej opisaną okolicę
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9ef ... 976e5.html
artart

Re: Wołowiec Tatry Zachodnie zimą

Postprzez friko » So mar 16, 2013 10:35 am

Witam. Zimą przez Przełęcz pod Wołowcem można wejść, aczkolwiek gromadzi się tam sporo śniegu. Generalnie jeśli jest go dużo to nie ma 100% miejsc bezpiecznych. Na pewno na około przez Grzesia najbezpieczniej. Wchodziłem kiedyś przez przełęcz i były momenty niezbyt ciekawe. Dzień wcześniej spadło sporo śniegu, ale i bez tego starego było sporo. Poza tym nie ma identycznych sytuacji w górach. Śnieg może być fajnie zmrożony i będzie ok. Pozdrawiam.
friko

Postprzez kefir » Wt mar 19, 2013 8:25 pm

Ja byłem na Wołowcu w styczniu, śniegu też wtedy było dużo i powiem Ci, że droga która Cię interesuje wyglądała bardzo nieciekawie. Też myślałem żeby gdzieś tam odbijać ale zdecydowałem się jednak na odbicie od zielonego szlaku bardziej w prawo, w stronę przełęczy Zawracie. Jak masz mocną psyche to już bezpieczniej jest chyba podejść na tą grańke całkiem po lewej.
http://summitate.wordpress.com/ "Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy, ten z nimi się nie rozłączy." Jalu Kurek
kefir

Postprzez mireklakowski22 » Pn wrz 16, 2013 3:24 am

Ja miałem podobnie też byłem w tym okresie i śniegu bardzo mało niestety
mireklakowski22

Postprzez razowa » Pn wrz 16, 2013 9:19 pm

Już niedługo zima... więc zacierajmy ręce :)
razowa

Postprzez jurkiewicczzowa » Śr paź 02, 2013 8:55 pm

tak tak jesień minie i zima pełną parą zapewne ;p
jurkiewicczzowa

Postprzez twister » Pt gru 06, 2013 11:33 am

pierwszy śnieg już spadł w Całej Polsce. Wczoraj huragan szalał jednak pomogło to dla śnieżyc. Wiało w całym kraju i to do 110 km na godzinę.
Dosyć mocno
twister

Postprzez xawerka3 » Cz lut 20, 2014 6:00 am

za mocno...
xawerka3

Powrót do Tatry