Tatrzańskie IV-VI

Wszystko o Tatrach – turystycznie i wspinaczkowo.

Moderatorzy: Agnieszka Szymaszek, Leszek Jaćkiewicz, Maciek Ciesielski

Tatrzańskie IV-VI

Postprzez KLM » So lip 10, 2010 10:53 am

Znajomy Włoch postanowił się wybrać za niedługo w Tatry. Poprosił o polecenie jakiś pasaży 200-300 metrów w zakresie IV-VI.

Czy możecie coś podpowiedzieć?
KLM

Re: Tatrzańskie IV-VI

Postprzez Agnieszka Szymaszek » N lip 18, 2010 3:11 pm

Witam
Jeśli znajomy Włoch chce się wspinać blisko cywilizacji, na drogach częściowo ubezpieczonych i często uczęszczanych, można polecić całe otoczenie Hali i większość "szkolnych" dróg: południową ścianę Zamarłej Turni, Kościelec, drogi na Granatach. Proponowane przeze mnie drogi to: Klasyczna (V) na Zamarłej, Droga Motyki na Zamarłej(V), Filar Staszla (V) na Zadnim Granacie (11 wyciągów).

Jeśli woli wspinanie nieco dalej od cywilizacji, w większości na własnej asekuracji, z dala od tłumów, to oczywiście cały wybór dróg na Słowacji. Polecam piękną, litą Drogę Motyki (V) na Małym Lodowym (asekuracja w większości własna, choć zdarzają się z rzadka haki, za to są solidne stanowiska z ringów).
Wybór dróg w Tatrach Słowackich z topo i schematami tu: http://www.tatry.nfo.sk/

Z pewnością Maciek oraz Grzesiek podpowiedzą więcej, np. na temat litych, nietrudnych orientacyjnie, polecanych przez nich dróg wspinaczkowych W Tatrach Słowackich.
Agnieszka Szymaszek

Postprzez Grzesiek Folta » Śr lip 21, 2010 2:23 pm

Witam!

Powiem szczerze - cieszę się, że niniejszy wątek nie nazywa się "najpiękniejsze tatrzańskiego drogi". Osobiście uważam, że odczuwanie gór jest czymś zbyt subiektywnym, aby miało sens tworzenie jakichkolwiek rankingów piękna. Na szczęście odpowiedź na postawione pytanie ma być raczej sugestią, stąd też w sposób czysto subiektywny zasugeruję swój zestaw dróg w rozważanym zakresie trudności, które uważam za godne polecenia. W przypadku dróg szóstkowych odsyłam do bardziej kompetentnego źródła, które co prawda jest swoistym rankingiem, ale zrobionym przez ludzi naprawdę znających się na rzeczy.

IV:

Morskie Oko:
Mnich - "Klasyczna"
ŻTM - "Filar Grońskiego"

Dolina Ciężka:
Galeria Gankowa - "Klasyczna"

Dolina Staroleśna:
Ostry Szczyt - "Filar Motyki"

V:

Morskie Oko:
Mnich - "Orłowski"
MSW - "Surdel"

Dolina Pięciu Stawów Polskich:
Zamarła - "Klasyczna"
Zamarła - "Lewi Wrześniacy"
Zamarła - "Motyka"

Hala Gąsienicowa:
Granaty - "Filar Staszla"

Dolina Ciężka:
Galeria Gankowa - "Puskas"
Galeria Gankowa - "Stanisławski"

Dolina Batyżowiecka:
Batyżowiecka Kopa - "Kutta"

Dolina Mięguszowiecka:
Wołowa Turnia - "Staflova"
Wołowa Turnia - "Stanisławski"

Dolina Staroleśna:
Mały Lodowy Szczyt - "Motyka" (płd. ściana, najbliższy Czerwonej Ławce z 3 "Motyk" w masywie)

Dolina Małej Zimnej Wody:
Łomnica - "Birkenmajer"
Łomnica - "Stanisławski"

VI:

Tatrzańskie szóstki

Pozdrawiam
Grzegorz
Grzesiek Folta

Postprzez KLM » N lip 25, 2010 10:47 am

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Całkiem przyzwoita lista z tego wyszła.

mam jednak kolejne pytania związane z przewodnikami: Jaki przewodnik polecilibyście dla krótkiego wypadu w Tatry? Chodzi mi o to, żeby zawierał maksimum informacji/topo, a zarazem żeby to nie była monografia w kilku tomach... Czy są dostępne jakieś opracowania w języku angielskim?

Pozdrawiam
KLM

Postprzez Agnieszka Szymaszek » Wt lip 27, 2010 11:10 am

Czy chodzi o wypad wspinaczkowy, o który pytałeś w poprzednim poście, czy turystyczny?
Pozdrawiam
Agnieszka
Agnieszka Szymaszek

Postprzez KLM » So lip 31, 2010 1:18 pm

Podesłałem temu "mojemu" Włochowi wszelkie informacje, które tu podaliście. Niemniej jednak nie jestem mu w stanie tłumaczyć wszystkiego. Zatem pewnym rozwiązanie byłoby pewnie polecenie mu jakiś anglojezycznych przewodników wspinaczkowych po Tatrach.

Pzdr.
KLM

Postprzez Grzesiek Folta » Pt sie 06, 2010 10:58 am

Problem w tym, że o ile jest mi wiadomo, nie istnieje żaden przewodnik wspinaczkowy po Tatrach, którego grupą docelową byłyby osoby przyjeżdżające w Tatry po raz pierwszy. Nie spotkałem się z tego typu pozycja ani po polsku, ani po słowacku, w związku z czym na istnienie literatury anglojęzycznej tym bardziej bym nie liczył.

W moim odczuciu jedynym przewodnikiem, który po części spełnia rozważane kryteria, jest najnowszy słowacki przewodnik wspinaczkowy: "Výber Tatranských Stien - Horolezecký sprievodca Vysoké Tatry - západná časť I." Problem w tym, że jest to dopiero pierwszy z czterech przewidywanych tomów. Nie mniej jednak, jeśli ktoś wybrałby się na wyjazd wspinaczkowy do jednej, dwóch konkretnych dolin tatrzańskich, to może on w zupełności wystarczyć.

Pozdrawiam
Grzegorz
Grzesiek Folta

Postprzez krrossna33 » Wt lis 19, 2013 8:54 pm

Według mnie to połączenie jest bardzo możliwe ale zaufać specjalistycznemu trenerowi http://www.trenerdawid.pl który w tej branży jest nie zawodny !
Ostatnio edytowano Wt maja 20, 2014 12:28 am przez krrossna33, łącznie edytowano 1 raz
krrossna33

Postprzez tomaszszczecin » Pn lis 25, 2013 1:15 pm

Jak byłbym Włochem w życiu chyba nie wybrał bym się w tatry, jak on sie o nich w ogóle dowiedział? ;)
tomaszszczecin

Postprzez Wislak1906 » Cz lis 28, 2013 4:38 pm

no wlasnie ciekawe :D
Wislak1906

Postprzez Ch0pSuey » So lis 30, 2013 12:55 am

fajny pomysl
Ch0pSuey

Postprzez twister » Pt gru 06, 2013 11:38 am

jeżeli wybierasz się z kim kto nigdy nie był w górach lepiej weź kogoś jeszcze *(znajomego) który był. Jeden krok nie tam i ten Włoch leci w dół. Oni bardzo ciekawi są wszystkiego więc na oku ciężko będzie go utrzymać
twister

Postprzez szamanka888 » Cz lut 20, 2014 6:23 am

Gorzej jak z dziećmi..
szamanka888

Postprzez chrisjacob » Cz cze 18, 2015 10:05 am

I am actually just out of my hospital. I am almost ok now. But I just cannot sit here without going out. So I would like to know if this one is good for a person like me. Is this a difficult place to make a good climb?

---------------------------------------
CHRIS JACOB
at&t internet plans
---------------------------------------
chrisjacob

Powrót do Tatry