najlepsze rejony wspinaczkowe

Najlepsze rejony, nowe rejony i sektory, odpowiedzi osób doskonale znających ogródki wspinaczkowe w Europie i nie tylko.
Wspólne wyjazdy (masz wolne miejsce w aucie – pisz!)

Moderatorzy: Andrzej Mirek, Mateusz Haładaj

najlepsze rejony wspinaczkowe

Postprzez Andrzej Mirek » Śr lis 03, 2010 9:58 am

Moja propozycja to wątek, w którym podzielimy się informacją o najlepszych rejonach wspinaczkowych.
Chodzi raczej o rejony skałkowe.
Oczywiście ocena jest subiektywna, ale mile widziane jest małe uzasadnienie.
Nie ma ograniczeń co do ilości, ale minimum to pięć.
Na początek moje ulubione miejsca:

1.Kalymnos (za całokształt czyli wspinanie,jedzenie i ciepłe morze)
2.Hradok (andezytowy, 90metrowej wysokości mur na Słowacji, za nieprawdopodobną jakość skały)
3.Tarn (za długie drogi i wakacyjny klimacik)
4.Rodellar (za jakość wspinania i sportową atmosferkę, niestety tłoczno)
5.Sokoliki (nasza granitowa enklawa)
6.Hejsza (za możliwość zmierzenia się z sumą swoich słabości:-)
Andrzej Mirek

Re: najlepsze rejony wspinaczkowe

Postprzez Anka Demen » Śr lis 03, 2010 3:44 pm

Cześć,
ja tam nie byłam w aż tak wielu rejonach, więc:
1.Sardynia (pięknie tam i wspin bardzo urozmaicony)
2.Sulov (to tania alternatywa, a wspinanie pouczające)
3.Skałki Czarnorzeckie (za możliwość bezpiecznego wspinu w piaskowcu)
4.Podzamcze (bez komentarza)
5.Rzędkowice (za Lechfora)

Mam jeszcze propo przyznawania antynominacji,moja to:
1.Osp (za tłum, wyślizgi, drogi camp)
Wiem że się narażam, ale takie mam odczucia, nigdy więcej.
Pozdr
AD
Anka Demen

Postprzez kag » Cz sty 20, 2011 3:17 pm

Mogłabyś rozwinąć temat Sardyni. Wybieram się tam na początku kwietnia. Gdzie konkretnie warto uderzyć. Czy ktoś coś wie na temat możliwości wypożyczenia samochodu tam, wczesniejszej rezerwacji np. przez Internet?
kag

Postprzez Andrzej Mirek » Pt sty 21, 2011 10:38 pm

Che,
to może ja się wypowiem;-) Na początku kwietnia na Sardynii powinno już być bardzo ciepło, w niektórych rejonach nawet za ciepło.
Nie polecam wspinania nad samym morzem Cala Gononne - bez rewelacji.
Nad samym morzem jest wielka jaskinia Millenium w której znajdziesz same perełki czyli długie drogi po naciekach, głównie siódemkowe.
Jeśli lubisz pionowe, jeszcze nie wyślizgane płytowe wspinanie to polecam Jerzu, bardzo malowniczo położone.
Wśród moich znajomych, miłośników przewieszeń, najbardziej popularne jest Isili, ale drogi tam nie są najdłuższe.
I to chyba tyle z tego co pamiętam.
Andrzej Mirek

Postprzez Mateusz Haładaj » Pn sty 24, 2011 9:49 pm

Nawiązując do tematu Sycylii poleciłbym Isili, może mało szczególne miejsce, ale to z pewnością jedno z największych skupisk dróg jedno wyciągowych, a z racji tego, że rejon położony jest w górach w centrum wyspy, pogoda w kwietniu powinna być sprzyjająca. Osobiście nie byłem niestety w Domusnovas, ale słyszałem, że warto. Oprócz tego pozostaje oczywiście cała masa ciekawych miejsc poza wspinaniem: dla lubiących wycieczki piesze - wąwóz Goruppu i pobliskie Tiscali. Jeśli ktoś chciałby otrzymać więcej informacji na temat poza wspinaczkowych uroków wyspy, chętnie podpowiem.
Mateusz Haładaj

Postprzez Mateusz Haładaj » Pn sty 24, 2011 9:57 pm

Warto przy okazji tak postawionego pytania zaznaczyć jakim kryterium będziemy posługiwać się w ocenie. Jedną stroną jest jakość wspinania, a drugą OTOCZENIE. Jeśli by stawiać to drugie nad to pierwsze moje zestawienie wyglądałoby tak:

1. Calanques (za niesamowitą przestrzeń i dostęp do morza)
2. Sycylia (mimo braku świetnych skał, zwiedzania starczy na parę miesięcy)
3. Sardynia (za dziewicze przestrzenie, jedne z ostatnich w Europie)
4. Siurana (za piękne widoki i kilka rodzajów skały w jednym miejscu - Montsant, Margalef)
5. Tarn (mimo wszystko jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na wakacje)
Mateusz Haładaj

Postprzez kag » Wt sty 25, 2011 9:08 am

Mateusz Haładaj napisał(a):Nawiązując do tematu Sycylii poleciłbym Isili

Rozumiem, Mateusz, że to jednak chodzi o Sardynię:)
K.
kag

Postprzez Wojtek Kozakiewicz » Wt sty 25, 2011 9:45 am

w moim "rankingu" główną rolę gra estetyka otoczenia. co ciekawe na pierwszym miejscu rejon, który najbardziej mi nie leżał pod względem wspinaczkowym:

1. Siurana (za Siurana ciudad, za pomarańczowe piony, za czerwony piaskowiec (i za najbardziej przerażający OeS ;) );
2. Margalef (za Laboratory, za zlepieńcowe bułeczki, za urywające palce dziurki);
3. Tarn (za Tennessee, za Tennessee, za Tennessee);
4. Rodellar (za "dojście" do Pisciniety, za Pisciniete, za powrót z Pisciniety);
5. Machov (za omszały zielony piaskowiec, za zamglony las, za wysokiej jakości obłości);
vacaspurpuras
Wojtek Kozakiewicz

Postprzez Ryba » Wt sty 25, 2011 11:08 am

Zostałam zachęcona do udzielenia się na forum :-) Myślałam, że będzie łatwo, ale zrobić Top 5 rejonów wspinaczkowych to ciężka praca umysłowa! Już się zmęczyłam, więc może napiszę w przypadkowej kolejności:

Tarn (za różnorodność wspinania, ekspozycji; za bajeczny L’amphithéâtre z bliżej niesprecyzowanymi twarzami w ścianach). Tu warto zaznaczyć, że bardzo poprawiła się jakość wspinania w pobliskim Le Jonte, które rok temu zostało diametralnie "odkurzone" na Petzl RockTrip, najlepsze drogi są na głównym Cathedral, długie i po prostu trochę inne.
Margalef (za Finestrę i wszystko dookoła Ermity :-))
Guillestre (w ogóle cała dolina Durance -> MEGA!; miłośnikom baldów szczególnie polecam Ailefroide, mega miejscówka!)
Rodellar (za to, że pierwszy raz się wspinałam po kaloryferach i rozgięło mnie totalnie; za Kalandrakę; za to, że więcej słychać polskiego niż hiszpańskiego i za puszki Coli w sklepie z reklamą Kraków Coke Live Festival :-))
Hejsza (po prostu najpiękniejsze miejsce na Ziemii, a i wspinanie do rodziny "łatwej cyfry" nie należy; droga za VIIc = psycha za Xa)

Dziwne, że nikt jeszcze nie wymienił Labaka. Ja sama nie byłam, więc trudno mi zachwalać, ale faktem jest, że nie słyszałam żadnej negatywnej opinii. A jeśli ktoś poszukuje innowacji to mogę zaproponować włoskie Andonno - rejon rzadko odwiedzany, a wspinanie wymagające i pouczające! Andonno znajduje się koło Borgo s. Dalmazzo, zaraz koło masywu Alpi Maritime, niedaleko granicy z Francją, na północ od Finale Ligure. Lot najlepiej do Milano Bergamo. Dzięki jego położeniu da się wspinać nawet w lipcu. Przeważają jednak drogi od 7a wzwyż. Topo jakie mieliśmy niewiele miało związku z rzeczywistością jeśli chodzi o drogi łatwiejsze ;-)
Na 2 tyg dobra jest też hiszpańska Sella, tylko tam to polecam głównie sektor Wild Side, gdzie robiłam jak dotąd najpiękniejszą drogę w życiu - Ya somos Olimpicos. Od reszty sektorów bolą bardziej łydki niż łapy - pion, pion, połóg, ale drogi długie i techniczne, takie w końcu też muszą być!
Fanom wielowyciągówek mogę zaproponować francuskie Presles (drogi są dłuższe niż w Verdon i chyba skała przyjemniejsza, obicie sportowe) albo austriacki Ratikon, (szary wapień, wspinanie już bardziej górskie, techniczne, wymagające, po prostu trudne, jeśli chodzi o asekurację to często trzeba dokładać od siebie) choć z niego mam akurat średnie wspomnienia, ale to jest kwestia indywidualna :-)

uff, no to chyba tyle! Mam nadzieję, że może komuś się te moje wypociny przydadzą :-) W lutym wybieramy się do Turcji, do Geyikbayiri. Chętnie podzielę się wrażeniami po powrocie, a jak ktoś już był i miałby jakieś cenne info do przekazania to byłabym wdzięczna :-)

pozdrawiam,
Monika Ryba Młodecka
Ryba

Postprzez Lesser » Wt sty 25, 2011 11:44 am

Ciężka sprawa ...

1. Frankenjura (za klimat, za drogi, za historię, za widoki, choć na pewno nie za wygląd skałek)
2. Okiennik Wlk. (za 4 minuty jazdy od Campera w Podlesicach)

:)
Lesser

Postprzez Miłosz Jodłowski » Wt sty 25, 2011 1:52 pm

To ja też ;) oczywiście subiektywnie, jak zawsze..

1. Frankenjura - uzasadnienie takie jak u Lesera, dowolny wybór dróg w każdych trudnościach. Chociaż zdarzają się tacy, którym FJ się nie podoba i twierdzą, że już tam nigdy więcej nie pojadą

Obowiązkowy link: http://www.klettern.frankenjura.com
Jest też wersja anglojęzyczna: http://www.climb.frankenjura.com

2. Elbsandstein (Saska Szwajcaria) - kolebka piaskowcowego wspinu, historia i etyka na każdym kroku, niesamowite formacje, mało ringów, ale mnóstwo możliwości zabawy z węzłami, 17 tysięcy dróg od 15 do 120 metrów, 1200 pałek do zdobycia, w porównaniu do Elbsandstein - Hejsza to sportowe wspinanie;)

Obowiązkowy link: http://www.teufelsturm.de, polecam zwłaszcza galerię z fotkami

3. Mnich (Tatry), no cóż, mimo wszystkich kontrowersji związanych z obiciem - obecnie jest to po prostu świetny rejon skałkowy. Ponad 60 dróg od III do VI.5+, w tym obite drogi od VI w góre i Trady do VIII+/IX-. super jakość skały, nie tylko jak na Tatry, względnie krótkie podejście, a wspin w górskiej scenerii

4. Tarn - krótkie podejście, mnóstwo wspinania, piękne otoczenie -no i łatwa cyfra -czegóż chcieć więcej?:)

5. Claret - w PL nie tak znany, ale bardzo klimatyczny rejon w Langwedocji, mur skalny z ok. 200 dróg od 5c do 8c, z przewagą francuskich siódemek. Jeżeli jakoś strasznie nie leje - idealny na zimę. Obicie w sam raz - tzn. nie za gęsto, ale bezpiecznie, a wyceny rzetelne. Stara francuska szkoła:) I najważniejsze - rejon Claret ma równie dobrą markę wśród znawców francuskich win :D

pzdr
Miłosz
Miłosz Jodłowski

Postprzez Tomek Mazur » Śr sty 26, 2011 2:28 pm

Kurde, zastanawia mnie jak słabo rozpoznana jest przez Polaków północ Europy, czyli UK i cała Skandynawia. No chyba, że jednak nie ma co tam polecać :P
Tomek Mazur

Postprzez Andrzej Mirek » Śr sty 26, 2011 6:05 pm

Do Moniki Ryby Młodeckiej,
lecę w piątek do Geyikbyiri po raz drugi.
Pierwszy raz byłem tam 6 lat temu,od tego czasu przewodnik z cienkiego zeszyciku zrobił się grubą książką.
Tym razem lądujemy na campie Josito, gdzie mamy mieć odstęp do netu, więc jak coś to służę świeżą, jeszcze ciepłą informacją.
Wiem że znacznie podrożały noclegi;-(

W Labak wybrałbym się bardzo, bardzo chętnie, o Presles mam zachęcający artykuł braci Remy,którzy mają tam swoje drogi.
Wygląda dużo mniej monotonnie niż Verdon.
pozdrowionka
Andrzej
Andrzej Mirek

Postprzez Lesser » Śr sty 26, 2011 10:45 pm

Andrzej u Turków też jest net. Generalnie ja bym polecał camp turecki niż niemiecki. Turecki dużo bardziej przypadnie do gustu polskiej duszy :)
Tomek jUKej jest raczej dobrze rozpoznany :)
Lesser

Postprzez Ryba » Cz sty 27, 2011 12:47 pm

Do Andrzeja :-) :
Super! A ile tam zostajecie? My mamy wylot 13 lutego więc chyba jest szansa, że się niestety miniemy ??
Bracia Remy... ojej, co druga droga w Presles jest chyba ich autorstwa, w Verdon też ich sporo zresztą. Tzw "drogi z klasą" jak to się w Hejszy mówi ;-) Dla miłośników wspinania wielowyciagowego przewaga Presles nad Verdon jest taka, że drogi nie mają średnio po 4 wyciągi tylko co najmniej z 7, no i skała przyjemniejsza, przynajmniej w moim odczuciu. Minus jest taki, że dróg dobrze ubezpieczonych i jednocześnie ładnych jest chyba mimo wszystko mniej niż w Verdon. Ale miejsce ma na pewno jeszcze spory potencjał.
Pozdrawiam,
Monika
Ryba

Postprzez Andrzej Mirek » Cz sty 27, 2011 6:45 pm

Lesser, u Turków już byłem teraz czas na Niemców.

Ryba, to się miniemy bo my wracamy 11tego, za to info będzie jeszcze ciepłe,
pozdrowionka
Andrzej
Andrzej Mirek

Postprzez Tomek Mazur » Cz sty 27, 2011 11:13 pm

Lesser napisał(a):Tomek jUKej jest raczej dobrze rozpoznany :)

Znaczy się nic wartego uwagi - w porównaniu oczywiście do euro-południa? :P
Tomek Mazur

Postprzez mano » Pt sty 28, 2011 1:59 pm

Lesser napisał(a):Andrzej u Turków też jest net. Generalnie ja bym polecał camp turecki niż niemiecki. Turecki dużo bardziej przypadnie do gustu polskiej duszy :)
Tomek jUKej jest raczej dobrze rozpoznany :)

W Climbers Garden jest net, super klimat i najlepsze steki wołowe:)
mano

Postprzez mano » Pt sty 28, 2011 2:08 pm

1. Sardynia - za całokształt i różnorodność wspinania, za klimat wyspy, plaże i najlepszą pizzę

2. Geyik Bayiri razem z Olympos - za cudowny kolor ściany, piękne tufy, długie drogi i campy przy skałach

3. Cinque Torri i Tre Cime wspólnie bo blisko - za lokalizację, w sercu najpiękniejszych gór, klimat schronisk i najpiękniejsze widoki

4. Zillertal - za najlepsze skały i bliskość

5. Tarn - za dni restowe

6. Finale Ligure - za super miejscówę w Finalborgo, Amfiteatr, i cross na rowerach z bazy NATO w dni restowe
mano

Postprzez Lesser » Pt sty 28, 2011 3:52 pm

Andrzej czy ty byłeś w Turcji z Robercikiem z Zawiercia ?
Jeśli tak, to właścicielem tureckiego campu jest wasz znajomy z Olympos.
Lesser

Następna strona

Powrót do Podróże wspinaczkowe