Yosemite - informacje praktyczne

Najlepsze rejony, nowe rejony i sektory, odpowiedzi osób doskonale znających ogródki wspinaczkowe w Europie i nie tylko.
Wspólne wyjazdy (masz wolne miejsce w aucie – pisz!)

Moderatorzy: Andrzej Mirek, Mateusz Haładaj

Yosemite - informacje praktyczne

Postprzez keppetto » Cz kwi 19, 2012 12:27 am

Witam,

Najprawdopodobniej będę gościł na Camp 4 na półtorej tygodnia pod koniec września.
Dlatego szukam wszelkich informacji mogących się przydać osobie, która pojawi się tam po raz pierwszy.

Czy znajdzie się choć trochę łatwego wspinania? I na których drogach uczyć się wspinania w rysach?
Czy w okolicach zatoki San Francisco znajdują się rejony, w których można potrenować przed Yosemitami?
Spędzę tam trochę czasu podczas wakacji.

Które ścianki wspinaczkowe w okolicy Menlo Park powinienem odwiedzić, by poznać lokalnych wspinaczy?

Wiem, że wspinanie za oceanem ma niewiele wspólnego z naszym, dlatego będę musiał uczyć się go od prawie zera.
Nie zamierzam sugerować się cyfrą dróg oraz przeceniać własnych możliwości. Doświadczenia na wsłanej nie mam
za dużego, dlatego może znacie kogoś kto byłby tam w tym okresie i udzieliłby paru rad, a może zabrałby na wspin?

Pozdrawiam,
Kamil
keppetto

Re: Yosemite - informacje praktyczne

Postprzez Damian » Cz kwi 19, 2012 8:41 am

Hej, Chciałbym móc ci odpowiedzieć na większość pytań, niestety nie byłem jeszcze w Yosemitach :D Aczkolwiek postaram się pomóc w miarę możliwości ;)

Witam,

Czy znajdzie się choć trochę łatwego wspinania? I na których drogach uczyć się wspinania w rysach?
Czy w okolicach zatoki San Francisco znajdują się rejony, w których można potrenować przed Yosemitami?

Z twojego postu nie wynika gdzie teraz aktualnie przebywasz. Jeśli masz tam skały z rysami, to możesz spróbować się tam wybrać i coś się podszkolić. Np. w Polce znajdziesz Ciosową, Tatry i idealne do nauki rys Sokoliki, Rudawy Janowickie.

Wiem, że wspinanie za oceanem ma niewiele wspólnego z naszym, dlatego będę musiał uczyć się go od prawie zera.
Nie zamierzam sugerować się cyfrą dróg oraz przeceniać własnych możliwości. Doświadczenia na wsłanej nie mam
za dużego, dlatego może znacie kogoś kto byłby tam w tym okresie i udzieliłby paru rad, a może zabrałby na wspin?

Możesz pomyśleć wcześniej o nauce asekuracji na własnej. Jeśli nie masz znajomych którzy to robią, to polecam zapisanie się na kurs skałkowy u instruktora który będzie zwracał dużą uwagę na drogi TRAD.

Ostatnio Jasiek Kuczera wspominał mi, że on prowadzi kursy skałkowe nastawione mocno na wspinaczkę tradycyjną. Możesz też pogadać z Maćkiem Ciesielskim, na pewno dobrze by cię wyszkolił i podał kilka - kilkaset świetnych patentów na wspinanie w rysach ;)
Pozdrawiam
Damian Granowski
Damian

Postprzez keppetto » Cz kwi 19, 2012 11:27 am

Dzieki za radę. Aktualnie jestem w Krakowie, w czerwcu wybiorę się w Rudawy i Sokoliki by pochodzić na własnej, znazłem na forum posta Micaja z drogami wiodącymi rysami. W SF będe od początku lipca. Kurs skałkowy mam już za soba (było dużo własnej, KW Kraków), nawet parę lekkich dróg w Tatrach również, łącznie ze zgubieniem się w ścianie :-)
//edit
Mój poziom sportowy, gdy byłem w formie, to VI.2/VI.3 os/rp.
keppetto

Postprzez Maciek Ciesielski » Pt maja 04, 2012 12:15 pm

keppetto napisał(a):Witam,

Hej

Najprawdopodobniej będę gościł na Camp 4 na półtorej tygodnia pod koniec września.

zazdroszczę:-)

Dlatego szukam wszelkich informacji mogących się przydać osobie, która pojawi się tam po raz pierwszy.

Czy znajdzie się choć trochę łatwego wspinania?

tak, zdobądź przewodnik free climbs in the yosemite vally, tam masz najpopularniejsze, często i najlepsze drogi w okolicy w tym stopniu dla początkujących i średnio zaawansowanych, sugeruj się w doborze dróg dla siebie nie patzrac na cyfrę ale raczej na szerokość rysy

I na których drogach uczyć się wspinania w rysach?

w lake taho?ale to nie jest blisko od SF

Które ścianki wspinaczkowe w okolicy Menlo Park powinienem odwiedzić, by poznać lokalnych wspinaczy?

niestety tego nie wiem

Pozdrawiam,
Kamil

pozdrawiam
maciek

Maciek Ciesielski

Postprzez Damian » Pn maja 07, 2012 9:36 am

keppetto napisał(a):Dzieki za radę. Aktualnie jestem w Krakowie, w czerwcu wybiorę się w Rudawy i Sokoliki by pochodzić na własnej, znazłem na forum posta Micaja z drogami wiodącymi rysami. W SF będe od początku lipca. Kurs skałkowy mam już za soba (było dużo własnej, KW Kraków), nawet parę lekkich dróg w Tatrach również, łącznie ze zgubieniem się w ścianie :-)
//edit

To w takim razie polecam lekturę 100 Porad GÓR, filmiki Maćka Ciesielskiego o technice w rysach (http://www.100poradgor.pl/w-skale-i-na-panelu,814,k.html), oraz Crack School (http://goryonline.com/Wide_Boyz_naucza_Cie_wspinania_w_rysach!,11721,271,0,0,F,news.html) ;)

jakbyś był zainteresowany to możemy ugadać się na wspólny wspin na własnej w pobliżu Krakowa (lub może dalszy wypad do Ciosowej). W razie czego mój nr telefonu to 794-010-870
Pozdrawiam
Damian Granowski
Damian

Postprzez Micaj » Wt maja 08, 2012 11:50 am

keppetto napisał(a):Dzieki za radę. Aktualnie jestem w Krakowie, w czerwcu wybiorę się w Rudawy i Sokoliki by pochodzić na własnej, znazłem na forum posta Micaja z drogami wiodącymi rysami. W SF będe od początku lipca. Kurs skałkowy mam już za soba (było dużo własnej, KW Kraków), nawet parę lekkich dróg w Tatrach również, łącznie ze zgubieniem się w ścianie :-)
//edit

Cześć
W razie jakbyś był parę dni w Rudawach/Sokołach odezwij się, może akurat będę wolny, mogę Ci pokazać parę fajnych Rudawskich rys dobrze przygotowujących do wspinu w Yosemite, jak się tejpować itp :)
Tel. do mnie: 694 490 001

Robię też czasem regularne szkolenia (zwykle 3 dni) z doskonalenia techniki ruchu w typowo granitowych górskich formacjach - m. in. rysy, rajbungi itp - jakby co ;)

Pozdrowienia
Micaj
Ostatnio edytowano Wt maja 08, 2012 12:36 pm przez Micaj, łącznie edytowano 1 raz
Micaj

Postprzez Micaj » Wt maja 08, 2012 12:32 pm

Podsyłam moją prywatną listę superklasyków na rozwspin w Yosemite, czyli krótkie drogi w rysach 1-5 wyciągów. Mam nadzieję, że okaże się pomocna. Polecam też na początki w YO przewodnik McNamary.

A więc od lewej ;) :

Arch Rock - Midterm 5.10b - dobry test, kliny od palców do komina... i kilka innych pięknych linii na palce

Cookie Cliff - Outer Limits (L1) 5.10b - dłonie i ciąg, poezja

Cookie Cliff - Hard (L1) 5.11a i 5.11b (L2) - wszystkie rozmiary, drugi wyciąg też rewelka

Generator Station - Generator Crack 5.10c R (cam 6 za mały!) - masakryczny off-width dobry do ćwiczeń :) łatwo założyć wędkę

Reed's - Direct Route 5.10a - 3 wyciągi, najpierw piękne rysy dłonie, potem off-width (crux)

Reed's - Lunatic Fringe 5.10c - magaklasyk, 40m na palce

Reed's - Stone Grove 5.10a - dłonie w przewieszonym zacięciu

EL Cap Base - Sacharer Cracker 5.10a - rewelacja... 50m test klinów, wszystkie rozmiary

EL Cap Base - La Cosita Right 5.9 - palce w zacięciu, ślisko jak to na el capie :)

EL Cap Base - Hardly Pinnacle 5.10d - głównie palce, dwa wyciagi

EL Cap Base - Moby Dick 5.10a - trudności w fistach

EL Cap Base - Salathe Wall (pierwsze 2 wyc.) 5.10c - palce idłonie

Schultze Ridge - Moratorium 5.11b (4 wyciągi) zacięcia, dilfry, kliny palców, w kruksie magiczne wstawienia - nie będę palił OSa ;) świetna asekuracja

Manure Pile Buttres - Nutcracker 5.8 lub 5.9 (wariant startu z prawej), 5 wyciągów w położonych, ale ładnych rysach, dobre na rozwspin

Camp 4 Wall - Henley Quits 5.10b (wycena to raczej żart, raczej 5.10d powinno być :) 50m rysa: rozwarty komim, squize, fist, palce, przed startem robi spore wrażenie, ale trzeba wierzyć :D

Camp 4 Wall - Lancelot 5.9 - pięści...

Swan Slab - Aid Route 5.11b - na dole kluczowa ścianka (bolty), potem połogie ale wymagające rysy, konieczne zabrać kości offsetowe, na jeden wyciąg 60m

Swan Slab - Lenas Lieback 5.9 - przyjemne zacięcie

Church Bowl - Church Bowl Tree 5.10a - śliskie palce

Royal Arches - Serenity Crack 5.10d (3 wyciągi) - głównie palce, warto kontynuować kolejnymi pięcioma wyciągami drogi Sons of Yesterday

Powodzenia!

Możesz też zerknąć na mój artykół w wspinie w Yosemite na stronie Góryonline. Tam znajdziejsz m.in. relacje z naszych przejść dłuższych klasyków:
http://www.goryonline.com/gory,0,0,0,0, ... ite+dreams

Pozdr
Michał Kajca
Micaj

Postprzez Andrzej Mirek » Wt maja 08, 2012 8:50 pm

Piękna lista Micaju, tylko łoić.
Andrzej Mirek

Postprzez Damian » Śr maja 09, 2012 5:07 am

Cześć
W razie jakbyś był parę dni w Rudawach/Sokołach odezwij się, może akurat będę wolny, mogę Ci pokazać parę fajnych Rudawskich rys dobrze przygotowujących do wspinu w Yosemite, jak się tejpować itp :)

Hej, Michał można się ewentualnie podłączyć :)

Swoją drogą czy mógłbyś napisać krótką listę "paru fajnych rudawskich rys", na których nie da się "oszukiwać" ? :-)
Pozdrawiam
Damian Granowski
Damian

Postprzez Micaj » Cz maja 10, 2012 12:43 pm

Damian napisał(a):Cześć

Hej, Michał można się ewentualnie podłączyć :)

Swoją drogą czy mógłbyś napisać krótką listę "paru fajnych rudawskich rys", na których nie da się "oszukiwać" ? :-)

Jasne :) Zapraszam. Jak tylko będę wolny możemy się gdzieś wybrać.

Lista rys (szerokich) jest w wątku o szerokich rysach (na nich ciężko coś oszukać :D)
A jeśli chodzi o normalne - na dłoń, palce, to postaram się coś skrobnąć w wolnej chwili.

Przy okazji - wczoraj pojawiła się kolejna fajna i niełatwa rysa w Karkonoszach. Udało mi się ją pokonać OS, choć walka była ostra ;)
Fotki i mini relacja tutaj:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... cc18442fb5

(ten link jest aktywny także dla tych, którzy nie mają konta na F)

Pozdr
Michał
Micaj

Postprzez marrianna22 » Wt lis 19, 2013 8:32 pm

dobra opcja, najlepsza :) Ale jeśli szukasz praktycznych informacji to najlepiej udać się na poradę do dobrego adwokata, jakim jest Jerzy Bedełek, kancelaria prawa w Warszawie.
Pożyczka bez bik? Jeśli szukcie takiej oferty to osobiście mogę polecić www.pozyczymy.net !
marrianna22

Postprzez chrisjacob » Wt cze 16, 2015 9:41 am

I am actually out of the hospital after a long time, and I need to find some easy climbing spots before I go hardcore like the old days. I would like to know if this one is an easy climb or should I skip this one.

----------------------------
CHRIS JACOB

----------------------------
chrisjacob

Powrót do Podróże wspinaczkowe